Bilgiden ziyade fikirle yaşarız....

Rüzgar türbinleri çok miktarda kuşun ölümüne sebep olur: YANLIŞ
Rüzgar türbinlerinin çok miktarda kuş ve yarasanın ölümüne yol açtığı söylenir, oysa bir yıl içerisinde rüzgar türbini kanatları nedeniyle ölen kuş sayısı türbin başına iki adettir.

Güneş panelleri güneş ısısı ile elektrik Üretirler: YANLIŞ
Güneşten gelen ısıyı kullanarak sıcak su ve havalandırma sistemleri yaygın olarak kullanılmaktadır fakat güneş enerjisi ile elektrik üreten güneş panelleri, güneş ışınlarından yararlanırlar.

Kuzey ülkelerinde güneş enerjisinden yararlanmak mümkün değildir: YANLIŞ
Dünyada güneş enerjisinin en yaygın olarak kullanıldığı ülke Almanya'dır ve bu ülke 48 ve 54 dereceli enlemlerde yer almaktadır. ABD'nin en kuzeyinde bulunan Maine eyaletinde 1980'den beri güneş enerjisi sitemleri kullanılmaktadır. Ülkemizin coğrafi konumunu göz önünde bulundurursak, Türkiye güneş enerjisinin en verimli olarak kullanılabileceği yerlerden biridir.

Güneş panellerinin üretimi İçin kullanılan enerji, güneş panellerinin üretebileceği enerjiden çok daha fazladır: YANLIŞ
Güneş panelleri ile üretilecek enerji, panellerin yapımında kullanılan enerjiden 10 kat daha fazladır. Güneş panelleri 5 yıl içerisinde kendilerini amorti eder ve genellikle 50 yıl kadar enerji üretebilirler.

elektrikli şarj

Elektrikli arabalar yeterince hızlı değildir: YANLIŞ
Elektrikli arabalar doğrusal güç devirleri sayesinde yeterince hızlıdır. Seri üretime geçen Chevy Volt 0-100 km/s hıza 9 saniye içerisinde ulaşmakta ve maksimum 160 km/s hız yapabilmektedir.

Alternatif yakıtların kullanımı küresel ısınmayı önler: YANLIŞ
Alternatif yakıt kullanımı sera gazları emisyonlarını çok fazla etkilememektedir. Bir yakıt diğerine göre daha temiz olabilir fakat yine de bu o yakıtın karbon salınımı yapmadığını göstermez.

Ev aletleri kapalı durumda enerji harcamaz: YANLIŞ
Ev aletlerinin kapama düğmesine bastığımızda bile enerji harcaması devam eder, hatta harcanan enerji alet açıkken harcanan enerji kadar bile olabilir. Ev aletlerinin hiç enerji harcamamasını istiyorsak fişlerini çekmeliyiz.

petrol firmaları

Enerji Firmaları yenilenebilir enerji kaynakları için yatırım yapmamaktadır: YANLIŞ
Enerji firmaları daha temiz enerji elde etmek için yenilenebilir eneji kaynaklarına yatırım yapmaktadırlar. 2000-2007 yılları arasında Amerikan petrol ve gaz şirketleri tarafından yenilenebilir enerji için yaklaşık 122 milyar dolar yatırım yapmılştır.


yinelenebilirenerjiplatformundan alıntıdır 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.